IMG 3798


Dana 4. 3. 2019. u školskoj knjižnici „Ivo Andrić“ održana je zanimljiva književna večer...


Ivan Lovrenović i Ivan Šarčević bili su naši gosti

Dana 4. 3. 2019. u školskoj knjižnici „Ivo Andrić“ održana je zanimljiva književna večer. Gost večeri bio je istaknuti bosanskohercegovački književnik i publicist Ivan Lovrenović, a moderator susreta - fra Ivan Šarčević. Šarčević je književnu večer otvorio piščevom biografijom, navodeći i pokazujući najpoznatija Lovrenovićeva djela. Moderator je te večeri donio pun ruksak Lovrenovićevih knjiga, od prvog do posljednjeg izdanja, a sve u želji da učenicima približi književni opus ovog pisca. Nakon Šarčevićevog uvoda, glavnu riječ je preuzeo sam Lovrenović. Pričao je o svojoj novoj knjizi po imenu “Sizifova sreća”, koju je krajem prošle godine izdao Otvoreni kulturni forum (Cetinje) i Synopsis (Sarajevo).

U njezinu predgovoru Lovrenović kaže: "Desetljeća koja obuhvaćaju tekstovi u ovoj knjizi, po dubini promjena i po drastičnosti lomova što su ih unijela u privatne živote ljudi i u njihov društveni život, vrtoglavija su od stoljeća. Jednoga će dana o tim promjenama i o tim desetljećima, možda, pisati historičari istraživači s mudre distance, i znati o njima mnogo više i sigurnije od nas, svjedoka i sudionika.

I sam obuhvaćen tim promjenama i lomovima, u privatnom i u javnom životu, autor danas s određenom pouzdanošću može reći samo jedno. Na mjesto sigurnosti s kojom je – dok je trajalo svjedoštvo i sudioništvo – mislio da zna sve najvažnije što se treba i mora znati, o čemu se treba i mora svjedočiti, stupila je danas rezignacija, a na mjesto apodiktičnosti kojom se nekad izgovaralo to što se imalo izgovoriti, stupila je sumnjičavost, autoironija. To ne znači promjenu stavova o ključnim događajima, ulogama, politikama; to dolazi iz osjećaja promašenosti i uzaludnosti svih napora i nastojanja – vlastitih i tuđih – da stvari ne pođu baš onako kako su pošle, i kako idu i danas: putom sveobuhvatne atrofije društvenoga smisla i racionaliteta. I sve se češće javlja novim glasom kojim, kao iz potaje, skeptično došaptava: ne daje li ti nova stvarnost razlog i nalog za provjeru svega što si nekad pisao i izgovarao? Treba li uopće i reći da se pri tome najprije i najviše, možda i jedino, misli na Bosnu."

Kratka crtica o novoj knjizi bila je i povod da čujemo Lovrenovićeva promišljanja.

U naslovu sam Lovrenović daje odgovor na pitanje/dilemu: "Je li Sizifov posao uzaludan?" Kazao nam je da Sizifa treba zamisliti sretnim i na taj način promišljati o njemu. Treba ispuniti svoje dane onime što najbolje znaš i radiš. Samo tako život dobiva smisao. Nakon priče o Sizifu, učenici i profesori imali su prigodu Lovrenoviću postaviti pokoje pitanje.

Kao odgovor na jedno od pitanja, pisac je parafrazirao Krležu koji kaže da je pisanje teška atletika. Inspiracija i tekst su  svuda oko nas. Nikad nije kasno početi.

Nama, učenicima trećih i četvrtih razreda koji pohađamo izbornu nastavu iz književnosti i jezika, skoro dva sata prošla su u trenu. Rijetke su i dragocjene prilike u kojima se možemo upoznati i družiti s našim književnicima.

Na kraju večeri, Marko Vlaisavljević, učenik III. b razreda Opće-realne gimnazije, kao uspomenu na naše druženje, darovao je piscu svoj crtež - Lovrenovićev portret urađen olovkom.

Ostalo je još mnogo tema o kojima smo mogli razgovarati s našim gostima, ali nadamo se da će biti prilike za to u nekom narednom susretu!

Amina Jabučar III. a

IMG 3798

IMG 3802

IMG 3807

IMG 3827

IMG 3829

IMG 3835

Opća-realna
gimnazija

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
gimnazija upisZAŠTO UPISATI?

 
POGLEDAJTE AKTIVNOSTI
 

Srednja medicinska
Škola

SVE NOVOSTI
MedicinskaOPŠIRNIJE

 

TAJNIŠTVO
medicinska-tajnistvoradno vrijeme
sa strankama

PONEDJELJAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
SRIJEDA 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
PETAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
 

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
medicinska-skolaZašto upisati?

 

oesdPRIJAVI POLAGANJE ISPITA AUSTRIJSKE JEZIČKE DIPLOME
U SARAJEVU

PROČITAJ VIŠE

 

 

 

PRIJAVI NASILJE
među učenicima i nad učenicima

right arrow Prijavi svaki oblik nasilja
   

 

 

Prijavi korupciju

right arrow Ispuni online obrazac
right arrow Pošalji email
   

 

kriz

Katolički školski centar "Sv. Josip"

Osnivanjem KŠC-a Sv. Josip u Sarajevu započelo je katoličko školstvo u Bosni i Hercegovini u okviru Katoličkih školskih centara.

Pomoćni vrhbosanski biskup mons. dr. Pero Sudar, kao promicatelj katoličkog školstva u BiH, nakon osnivanja KŠC-a u Sarajevu, u ime Vrhbosanske nadbiskupije, ubrzo osniva ovakve školske centre u Zenici, Tuzli, Travniku, Konjicu i Žepču.

U sastavu Katoličkog školskog centra su tri škole: Osnovna škola, Opća-realna gimnazija i Srednja medicinska škola, čijim radom koordinira ravnatelj mr. sci. Mario Ćosić.
KONTAKT KŠC "SV. JOSIP" SARAJEVO
 
pin 1 ADRESA
Mehmed-paše Sokolovića 11
71 000 Sarajevo, BiH
  PODRUČNA ŠKOLA
Vitomira Lukića 1, 71 000 Sarajevo, BiH
phone-call1 TELEFON
+387 33 225 775
  PODRUČNA ŠKOLA
+387 33 760 905
EMAIL
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
sustav skola logoksc 
ŠKOLSKI CENTRI U BiH 
 
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Pavao" Zenica
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Petar Barbarić" Travnik
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Franjo" Tuzla
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Bl. Ivan Merz" Banja Luka
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Don Bosco" Žepče
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Ivan Pavao II" Bihać

©2008-2024 KŠC "Sv. Josip" Sarajevo. Sva prava pridržana.
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com