{gallery}2022-2023/osnovna/droga-nije-cool/I:290:290:0:0::Classic{/gallery} |
Danas, nažalost, djeca u uzrastu od 12 godina već dolaze u kontakt i počinju konzumirati opojne droge, a taj broj je u stalnom porastu. Kao najveće zlo koje može zadesiti jednu obitelj potrebna je stalna edukacija i roditelja i djece. U razgovoru s učiteljicom u KŠC-u „Sv. Josip“ Stup Antonelom Kobačić na jednom od roditeljskih sastanaka nastala je ideja da se djeca detaljnije informiraju o svim opasnostima u svezi s opojnim drogama. Osmišljeno je predavanje s ciljem da djeca postanu svjesna na koji način opojna droga utječe prvenstveno na zdravlje čovjeka, a što u konačnici može rezultirati i smrću.
Dana 26. 5. 2023. godine održano je predavanje u KŠC-u „Sv. Josip“ Stup za četvrte i pete razrede pod nazivom „Droga nije cool“, te moram priznati da sam bila iznenađena znanjem i sviješću djece. Predavanje je zbog uzrasta djece jezično prilagođeno i s više slika kako bi djeca mogla vizualno uočiti i zapamtiti sve opasnosti. Djeca su gledala slike osoba kako su izgledale prije konzumiranja opojnih droga i poslije, mogli su uočiti zdravstvene rizike i posljedice konzumiranja opojnih droga na izgledu ovih osoba. Objašnjeno je koje su to društvene opasnosti na način da dolazi do razdora u obitelji te da konzumenti nakon određenog vremena postaju izvršitelji krivičnih djela. Predavanje je završeno prikazivanjem animiranog kratkog filma pod nazivom Baba Droga. |
{gallery}2022-2023/osnovna/droga-nije-cool/II:210:157:0:0::Classic{/gallery} |
Nakon održanog predavanja uslijedio je posjet učenika petih razreda Općinskom sudu u Sarajevu. Dana 2. 6. 2023. godine održano je simulirano suđenje na kojem su sudjelovali stvarni sudac, tužitelj i branitelj u svojim službenim togama, dok su ulogu optuženog i vještaka preuzeli drugi uposlenici Općinskog suda u Sarajevu. Simulirano suđenje je održano u sudnici na kojem su nazočili i sudski policajci. Prikazivano je suđenje za krivično djelo: neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, nakon čega su djeca postavljala pitanja svim sudionicima.
Navedeno je rezultiralo velikim oduševljenjem djece i svih ostalih sudionika, a vjerujem i novim znanjem za bolju budućnost djece. Zahvaljujem se na prilici da sudjelujem u nečemu u što iskreno vjerujem – u edukaciji. |
Đenana Jovanović – majka, supruga i sutkinja |