Međunarodna konferencija pod nazivom “Otkrivanje potencijala – Nadarena djeca i mladi” uspješno je završena. Ovu konferenciju, održanu tijekom Svjetske sedmice kvaliteta, organizirao je Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, u partnerstvu s Ministarstvom za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo. Naš učenik Maximilian Aaron Jelačić (III.c) bio je jedan od pozvanih uspješnih natjecatelja iz Kantona Sarajevo. Na konferenciji su mu se pridružile i profesorice Dajana Lekić Andželić i Jelena Dakić, koje su u proteklom periodu radile s Maximilianom prilikom priprema za razne razine natjecanja.
Tijekom plenarnog dijela, eminentni domaći i stručnjaci iz regije, među kojima su dr. Jasna Cvetković Lay, (Republika Hrvatska); doc. dr. Amina Isanović-Hadžiomerović, doc. dr. Ljiljana Krneta, prof. dr. Stanislav Milošević (Republika Srbija) i mr. ecc. Muhamed Pilav, iznijeli su najnovije spoznaje i strategije podrške nadarenoj djeci i mladima. Maximilian Aaron Jelačić je tijekom plenarnog dijela konferencije bio pozvan da se obrati prisutnima i podijeli svoja iskustva. Bio je također jedan od dva učenika koji su odabrani da daju izjavu za medije.
Program konferencije je obuhvaćao i interaktivne radionice u kojima su učesnici analizirali ključne pristupe u prepoznavanju i podršci nadarenoj djeci i mladima, te su kroz rad u grupama razmatrani najbolji načini za podizanje njihovog emocionalnog i socijalnog razvoja. Radionice su vodili: prof. dr. Nermin Đapo (Filozofski fakultet, UNSA), prof. dr. Daniel Maleč (Pedagoški fakultet, UNSA), prof. dr. Amir Pušina (Filozofski fakultet, UNSA), doc. dr. Amina Isanović Ibrović (Filozofski fakultet, UNSA), prof. dr. Zenan Šabanac (Prirodno-matematički fakultet, UNSA), Irena Mazalović (JU “Djeca Sarajeva”) i Indisa Klino (JU “Djeca Sarajeva”).