2017-12-01 Sukladno inicijativi Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i Svjetske zdravstvene organizacije, i ove je godine obilježen 1. prosinca – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Ovaj dan obilježava se već treću deceniju, sjećanjem na one koji su izgubili živote u borbi s ovom bolešću. Cilj je podići svijest javnosti o HIV-u i AIDS-u, ukazati na problem i upoznati mlade ljude s rizikom i mjerama zaštite, važnosti prevencije, ranog dijagnosticiranja, liječenja i brige za oboljele, kao i pokazati solidarnost prema oboljelima. Također, cilj je skrenuti pažnju na oboljele, često diskriminirane, kao i na zaštitu spolnog i reproduktivnog zdravlja. U ovogodišnjoj poruci povodom Svjetskog dana AIDS-a Michel Sidibé, izvršni direktor UNAIDS-a i zamjenik generalnog sekretara UN-a stavlja naglasak na osnovno ljudsko pravo – pravo na zdravlje te na izazove s kojim se susreću osobe sa HIV-om u ostvarenju ovog prava. Članice sekcije Liga trezvenosti su i ove školske godine napravile pano i ambleme koje su podijelile učenicima Opće-realne gimnazije i Srednje medicinske škole. To su: Lejla Prazina, Amina Sabljica, Mirna Hozić, Ajša Očuz, Hena Fajić i Lamija Abaspahić.
Posjet Bosnalijeku
2017-11-28-01 2017-11-28-02 2017-11-28-03 U utorak, 28. 11. 2017. godine, učenici IV. a i IV. b razreda, Srednje medicinske škole, u pratnji profesorice kemije, Kristine Herceg, bili su u prilici da posjete Bosnalijek, vodeću farmaceutsku kompaniju u Bosni i Hercegovini. Nakon okupljanja učenika i profesorice ispred Bosnalijeka, uputili smo se u prostorije Bosnalijeka, gdje su nas domaćini toplo i lijepo ugostili te ponudili kolačima i sokovima. Nakon okrijepe, udobno smo se smjestili u salu, gdje smo pogledali kratki film o Bosnalijeku od njegovog osnivanja 10. 1. 1951. godine, pa sve do danas. Nakon što smo pogledali kratki film, na prezentaciji, koju su nam također predstavili, mogli smo vidjeti kako je Bosnalijek izgledao kada je tek bio osnovan, te kako se razvijao kroz godine. Tijekom posljednjih deset godina, Bosnalijek je postao vodeća farmaceutska kuća u BiH, koja posluje na tri kontinenta i brine o zdravlju za više od 300 milijuna ljudi. Također, brine i o prirodi, okolišu kao i sigurnosti djelatnika koji tu rade. Upoznavši se s povijesti i saznavši mnogobrojne informacije o Bosnalijeku, podijelili smo se u dvije grupe, kako bismo vidjeli prostorije gdje započinje sama proizvodnja lijekova i njihovo ispitivanje. Prostorije koje su nam pokazali ljubazni uposlenici i objasnili rad moderne aparature, samo je dio onoga što se nalazi u Bosnalijeku. Saznavši još informacija o lijekovima, njihovoj proizvodnji i svemu što nas je zanimalo, završio je i naš posjet Bosnalijeku. Učenici su zahvalni na ukazanoj prilici da posjete Bosnalijek i samoj gostoprimljivosti domaćina. Ciković Irena, IV. bSrednja medicinska škola
Obilježen svjetski dan borbe protiv dijabetesa
Udruženje dijabetičara Kantona Sarajevo i Udruženje dijabetičara djece i omladine Kantona Sarajevo, obilježili su Dan dijabetesa, 14. studenog 2017. godine, u Sarajevu. Na tom događaju su volontirali i učenici IV. a razreda Srednje medicinske škole, zajedno s profesoricom Tatjanom Ćuković. Jedna grupa učenika, na čelu s dr. Mujićem, u 10,30 sati krenula je na tradicionalnu ,,Šetnju za dijabetes“, od Katedrale do Spomenika poginuloj djeci Sarajeva, gdje su mjerili krvni tlak i šećer u krvi. Druga grupa ih je s ostalim sudionicima čekala ispred BBI centra. Naši učenici su i tamo mjerili šećer u krvi (ŠUK) i krvni tlak svim prolaznicima. Osim toga, educirali su naše građane o dijabetesu, njegovom otkrivanju i prevenciji. U 15 sati, kada je manifestacija zatvorena, svi učenici su krenuli svojim kućama, iscrpljeni velikom količinom posla koji su obavili, ali ponosni što su doprinijeli široj zajednici i još jednom pokazali koliko je njihovo srce. prof. Tatjana Ćuković 2017-11-14-17 2017-11-14-19 2017-11-14-18
40. sajam knjiga i učila Interliber u Zagrebu
U subotu, 11. studenog 2017. godine, u ranim jutarnjim satima, djelatnice Katoličkog školskog centra Sarajevo krenule su na put u Zagreb. U veselom raspoloženju, put je, iako dug, zaista brzo prošao. Nešto malo poslije podne stigle smo na 40. međunarodni sajam knjiga i učila Interliber. Bila je zaista radost prolaziti kroz paviljone i prepune štandove raznovrsnih djela te novim naslovima obogatiti naše kućne knjižnice. Večernje subotnje sate iskoristile smo za druženje i individualno razgledavanje grada. U nedjelju ujutro smo u pratnji vodičice obišle užu jezgru grada te vidjele, ali i čule dosta zanimljivih informacija o Zagrebačkoj katedrali, Gornjem gradu – Medveščaku, Vidikovacu, Muzeju prekinutih veza… Lista je zaista dugačka, a završna točka ove pješačke rute je bila Trg bana Jelačića. Zadnja destinacija u Zagrebu, prije polaska u Sarajevo, bio je Arena Centar gdje smo se okrijepile za put natrag. U sigurnoj i ugodnoj vožnji našeg vozača Halida, malo prije ponoći, umorne ali zadovoljne smo stigle u Sarajevu. 2017-11-11-07 2017-11-11-08 2017-11-11-09 2017-11-11-10 2017-11-11-01 2017-11-11-02 2017-11-11-03 2017-11-11-04 2017-11-11-05 2017-11-11-06
Posjet Despića kući
Dana 9. studenoga učenici I. b razreda Srednje medicinske škole krenuli su u obilazak Despića kuće u Sarajevu. Za kuću se veže priča da je pripadala imućnoj pravoslavnoj obitelji Despić, koja je kuću šezdesetih godina prošlog stoljeća poklonila gradu. Značaj kuće je u činjenici da su se u njoj odigravale prve klasične kazališne predstave, tako da je ovaj objekat važan i za povijest kazališta u Sarajevu. Ispred kuće dočekao nas je vodič koji je odmah počeo sa zanimljivim pričama i činjenicama o obitelji koja je tu živjela. Podijelili smo se u grupe i krenuli u zanimljivi obilazak kuće koja je sagrađena iz dva dijela i na više razina koje i prikazuju utjecaj više kultura, Osmanskog Carstva i Austro-Ugarske Monarhije. U prizemlju kuće vidjeli smo prostoriju koja je zapravo i bila namijenjena izvođenju komedija, a glavni glumac je bio sam gazda kuće – hadži Makso Despić. Ono što nam je također bilo zanimljivo jeste ploča koja stoji na samom ulazu u kuću, a predstavlja testament hadži Makse Despića. Učenici su zahvalni što su dobili priliku posjetiti ovo mjesto te preporučuju svima posjet ovoj kući da uživaju i upoznaju povijest našeg grada. Tea Bajkuša, I. bSrednja medicinska škola
Akcija pošumljavanja
I ove godine učenici Srednje medicinske škole sudjelovali su u akciji pošumljavanja u okviru projekta “Let’s do it – Milion sadnica za 1 dan”. Naime, nekoliko učenika prvih i trećih razreda s profesoricama Gabrijelom Krišto i Stelom Katavić sudjelovali su u ovoj akciji čiji je cilj podizanje svijesti o očuvanju životne sredine. Polazak je bio ispred Zetre gdje su svi sudionici dobili cekere, majice i lunch-pakete, nakon čega su se fotografirali, a zatim i pošli autobusima na Igman. Na Igmanu je uslijedilo sađenje. Za vrijeme rada, učenici su komentirali kako će jednog dana drveće koje su posadili moći pokazati svojoj djeci, ali isto tako i znati da su na ovaj način pomogli podizanju kvalitete zraka. Umorni, ali izuzetno zadovoljni, vratili su se u Sarajevo u popodnevnim satima. 2017-11-07-20 2017-11-07-21 2017-11-07-22 2017-11-07-23
Misijski dan u KŠC-u
2017-11-07-01 Već treću godinu zaredom Katolički školski centar u Sarajevu obilježava Misijski dan, kada se učenici i djelatnici, slušajući misionare, mogu približiti njihovom načinu života te izraziti svoje suosjećanje prema potrebitima. Za razliku od prošle godine, kada su učenici posjetili ured Misijske središnjice u Sarajevu i na taj način obilježili Misijski dan, ove godine su u naš Centar došli mons. Luka Tunjić, nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u Bosni i Hercegovini i fra Filip Sučić, dugogodišnji misionar u DR Kongo. Mons. Luka je sve učenike pozdravio, upoznao s radom i poslanjem ureda Papinskih misijskih djela u Bosni i Hercegovini i potaknuo na ljubav prema misijama. Poseban dojam ostavio je na približno 1500 učenika i djelatnika fra Filip, koji nam je govorio o svom djelovanju i misijskom poslanju u DR Kongo. Iako je svaki svećenički poziv zapravo poziv za naviještanje Evanđelja, neki svećenici to žive u svome narodu, dok drugi pak Isusove riječi prenose svojim životom na drugim kontinentima, u drugačijim kulturama i na različitim jezicima. Poziv za odvažno širenje Evanđelja u Africi fra Filip je osjetio još dok je bio bogoslov. Poslije svećeničkog ređenja, od 1983. godine pa sljedeće 34 godine živio je u DR Kongo kao misionar. Misija ili župa u kojoj je boravio zove se Kamina, a u njoj živi pleme Baluba koji govore kiluba jezikom. Fra Filip se dugo godina susretao s ugodnim i manje ugodnim situacijama koje su od njega zahtijevale puno strpljenja, razumijevanja te vjere u Božju providnost. Bilo mu je važno naučiti kiluba jezik, kako bi što više razgovarao s ljudima i prenosio im Božju poruku. Fra Filip se prisjećao raznih trenutaka iz svog života, na što su ga potaknula mnoga zanimljiva pitanja učenika. Misijski dan organiziran je 7. studenog 2017. god. za sve učenike Osnovne škole, Medicinske škole i Gimnazije te njihove učiteljice, nastavnike i profesore. Sve prisutne su na početku pozdravili ravnatelj KŠC-a, direktori navedenih škola te s. Antonija Lučić. Ovogodišnjim Misijskim danom osim slušanja žive riječi misionara nastoji se potaknuti solidarnost i pomoć djeci u sirotištu Milosrdni Otac u Ugandi, kojeg vodi s. Marta Čović. Zahvalni i puni dojmova poslije susreta s misionarima očekujemo sljedeći Misijski dan u našem Centru. Ivana Radman, vjeroučiteljica 2017-11-07-02 2017-11-07-03 2017-11-07-04 2017-11-07-05 2017-11-07-06 2017-11-07-07 2017-11-07-08 2017-11-07-09 2017-11-07-10 2017-11-07-11 2017-11-07-12 2017-11-07-13 2017-11-07-14 2017-11-07-15 2017-11-07-16 2017-11-07-17 2017-11-07-18 2017-11-07-19
Gimnazijada
25. listopada 2017. na igralištu Metalac u organizaciji Prve gimnazije svečano je otvorena još jedna Gimnazijada. Katolički školski centar sudjelovao je u sljedećim sportskim igrama: košarka (m), odbojka (ž), te stolni tenis (m) i (ž). Odbojkašice su u prvom kolu igrale protiv Druge gimnazije i poražene 2:1 u setovima. Nastupile su u sljedećem sastavu: Amina Tatlić, Antonela Marković, Natalija Selimović, Adna Alihodžić, Sarah Brasselle, Mirna Kovač, Anđela Bošnjak, Milica Kovač i Maša Fazlić. Stolnotenisačice Mirna Hozić i Ivana Pitner su u prvom kolu pobijedile Prvu gimnaziju (3:2), a stolnotenisači Anto Zečević i Matej Pervan ekipu Treće gimnazije (3:2), te prošli u drugo kolo u kojem je bolja bila ekipa Prve bošnjačke gimnazije. Stolnotenisačice su nastupile i na finalnom turniru i osvojile III. mjesto i pokal. Stolnotenisače/ice i odbojkašice pratio je profesor Željan Šormaz. Mušku košarkašku sekciju porazila je u prvom kolu ekipa Pete gimnazije, a u našoj momčadi nastupali su: Mateo Pejčinović, Emir Sarajlić, Ivan Bagarić, Luka Lasić, Sanjin Nukić, Tarik Huremović.Voditelj sekcije bio je profesor Milan Mladenović. Pokal i diplomu na svečanom proglašenju za osvojeno III. mjesto primila je učenica Mirna Hozić. Čestitamo svim sekcijama za igru i zalaganje, a posebno našim stolnotenisačicama Mirni Hozić i Ivani Pitner. 2017-10-25-01 2017-10-25-02 2017-10-25-03 2017-10-25-04 2017-10-25-05 2017-10-25-06 2017-10-25-07 2017-10-25-08
Žitomislići – Međugorje – Mostar
Dana 11. listopada maturanti naše gimnazije i medicinske škole uputili su se na međureligijsko putovanje u toplije krajeve Bosne i Hercegovine. Na čelu sa sestrom Antonijom, kojoj su se pridružili naši razrednici i profesori, u ranim jutarnjim satima krenuli smo ka Hercegovini. U Žitomislićima smo posjetili manastir posvećen Blagovještenju Presvete Bogorodice koji datira iz 15. stoljeća i koji je nekoliko puta bio rušen pred navalom mnogih osvajača. Naše sljedeće odredište bilo je Međugorje, mali grad u kojem se, vjeruje se, prije 36 godina ukazala Gospa. Tu smo imali vremena da se pomolimo u crkvi ili da obiđemo grad. U Međugorju smo također posjetili tamošnju komunu Cenakolo i poslušali 2 svjedočanstva o tome kako je zajednica spasila živote mnogih mladih ljudi. Nakon posjeta Međugorju pošli smo za Mostar. Odmah po dolasku, otišli smo na Stari most i posjetili Koski Mehmed-pašinu džamiju. U Mostaru smo ostali 3 sata, a potom krenuli za Sarajevo. Putovanje je bilo naporno i dugo, ali bio je to vrlo lijep dan i smatram da su mnogi shvatili kako, pored onoga što jesmo, moramo poštovati druge jer različitosti su ono što ovu zemlju čini šarenom i bogatom. Marija Pavlović IV. bOpća-realna gimnazija 2017-10-11-43 2017-10-11-44 2017-10-11-45 2017-10-11-46 2017-10-11-47 2017-10-11-48 2017-10-11-49 2017-10-11-50 2017-10-11-51 2017-10-11-52 2017-10-11-53 2017-10-11-54 2017-10-11-55 2017-10-11-56 2017-10-11-57 2017-10-11-58
Izlet učenika u Jajce
Izlet učenika drugih razreda Opće–realne gimnazije i Srednje medicinske škole započeo je polaskom autobusa ispred Zemaljskog muzeja u Sarajevu. Nakon nepuna 3 sata vožnje autocestom i krivudavim magistralnim putevima, učenici su stigli u Jajce, za koje je jedan češki putnik napisao da je to grad koji u centru ima najljepši vodopad Europe. Prva lokalna znamenitost je bio franjevački samostan sv. Luke gdje su se svi upoznali sa poviješću samostana te imali priliku vidjeti brižno čuvane posmrtne ostatke posljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića. Nekoliko minuta hoda nakon izlaska iz samostana, svi su stigli do džamije sultanije Esme, koja je jedna od posljednjih očuvanih građevina islamske sakralne vrste u BIH. Odmah do džamije se nalazi Medvjed kula, koja je svima bila jedna od najzanimljivijih građevina. To je jedna od najstarijih fortifikacija na području Balkana. Inače, radi se o posljednjoj građevini koju je izgradio bosanski kralj. Učenici su nakon toga imali priliku ući u misteriozne, mračne katakombe s kojima ih je vodič detaljno upoznao. U veselom raspoloženju, radoznali učenici i profesori su nastavili svoj obilazak Jajca do hrama boga Mitre koji je izgrađen u IV. st. Ubrzo nakon toga, uslijedila je glavna atrakcija za učenike i sve ljubitelje prirode, vodopadi na Plivi. Ti vodopadi koje često nazivaju i „bosanski slapovi Niagare“ sve prisutne su zainteresirali i zadivili svojom ljepotom. Uslijedila su 2 sata slobodnog vremena u kojima su se svi odmorili od hodanja te ručali. Za kraj su posjetili Plivska jezera koja svojom netaknutošću zadivljuju svakoga. I pred sumrak učenici i profesori su pošli doma, puni prelijepih dojmova koje su zadovoljno i međusobno razmjenjivali za vrijeme večernje vožnje. Antonio Siepi, II. aOpća–realna gimnazija 2017-10-11-59 2017-10-11-60 2017-10-11-61 2017-10-11-62 2017-10-11-63 2017-10-11-64 2017-10-11-65 2017-10-11-66 2017-10-11-67 2017-10-11-68 2017-10-11-69