29. rujna – 3. listopada 2025.
Ljupka Šenk i Maximilian Aaron Jelačić, učenici Opće-realne gimnazije Katoličkog školskog centra su, od 29. rujna do 3. listopada, sudjelovali na prvoj Školi kemije, održanoj na Odsjeku za kemiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu.
Pod motom Periodni sistem znanja, ova manifestacija okupila je učenike srednjih škola iz cijele Bosne i Hercegovine, s ciljem popularizacije i produbljivanja znanja iz kemije kroz kombinaciju teorijskog i praktičnog rada.
Tijekom pet dana trajanja programa, polaznici su imali priliku nazočiti stručnim predavanjima iz različitih oblasti kemije, te samostalno izvoditi zanimljive eksperimente u univerzitetskim laboratorijima. Radionice su bile usmjerene na suvremene teme i istraživanja s naglaskom na važnost kemije u rješavanju aktualnih ekoloških i zdravstvenih izazova.
Među eksperimentalnim aktivnostima istakle su se: pročišćavanje otpadnih voda, sinteza i modifikacija lijekova, izolacija enzima iz biljaka te analiza strukture molekula.
Na završnom danu učesnici su pokazali stečeno znanje kroz kviz, nakon čega su im dodijeljene nagrade i certifikati o sudjelovanju.
Ova manifestacija predstavlja važan korak u jačanju suradnje između srednjih škola i univerziteta, te inspirira mlade talente da svoju budućnost vide u svijetu znanosti i istraživanja.