Izvješće sa terenske nastave Kraljeva Sutjeska – Bobovac

Dana 11.5.2022. u 8h šesti razredi naše škole su se u okviru predmeta Biologija, Zemljopis i Povijest zaputili na terensku nastavu u Kakanj (Kraljeva Sutjeska – Bobovac) u pratnji nastavnika: Katarine Bakula, Maje Topalović, Gordana Radića, s.Ivane Jurišin, Doris Milos, Martine Stijepić, kao i vodiča Romana Petkovića.

Najprije smo posjetili zaštićeno područje močvaru Bistirk koja se nalazi nedaleko od Kraljeve Sutjeske, na području naseljenog mjesta Haljinići. Učenici su imali priliku da vide močvaru koja je nastala kao posljedica iskapanja rude (mrki ugalj). Danas ova močvara predstavlja dom za oko 122 vrste biljaka, 212 vrsta ptica, 30 vrsta vilinih konjica, osam vrsta vodozemaca, sedam vrsta gmazova i 13 vrsta sisara. Nastavnica biologije, Martina Stijepić je učenicima ispričala o važnosti ovog zaštićenog područja za istraživanje, a učenici su imali priliku da čuju oglašavanje nekoliko vrtsa žaba, kao i da uživo vide divan primjerak naše zmije neotrovnice - bjelouška (lat. Natrix natrix).

Potom smo se uputili u jednu od najstarijih džamija u Bosni i Hercegovini, a radi se o džamiji sultana Mehmeda II El Fatiha Osvajača. Ovdje je naš domaćin bio efendija kojem je ova džamija povjerena na čuvanje. On je učenicima ukratko opisao povijest ovog nacionalnog spomenika, a učenici su mogli ući i istražiti i unutrašnjost ove znamenitosti. Učenicima se dojimo ambijent, kako u džamiji tako i oko nje. Efendija je i nastavnicima priredio malo iznenađenje. Naime, naša škola je prije nekoliko godina posjetila ovaj spomenik kada su simboličnom donacijom podržali obnovu ove znamenitosti. U to ime je naša škola od strane Islamske zajednice dobila i zahvalnicu.

Sljedeće odredište bila je Dusper kuća. Radi se o kući koja je stara oko 300 godina, i ona je prvi objekt kakanjske općine stavljen pod zaštitu države kao spomenik kulture od iznimne vrijednosti.

Zatim su učenici posjetili franjevački samostan i crkvu Sv. Ivana Krstitelja. Ovdje je učenike dočekao sutješki gvardijan, fra. Željko Brkić. Učenicima je u kratkim crtama ispričao o povijesti samostana, a potom ih je poveo u obilazak samostanskog muzeja i knjižnice. Na ovom mjestu učenici su mogli vidjeti jedne od najstarijih orgulja u BiH, nastarijih spisa i druge znamenitosti. Oko samostana nalazi se i prostrano dvorište, a učenici su imali priliku posjetiti i Grgurevo. Sada je ova lokacija šetalište, ali tijekom vladavine bosanskih vladara na ovom mjestu se nalazio stari dvor. U zemljopisni položaj i povijest ovog mjesta učenike je uputio vodič, Roman Petković.

Nakon predaha i pauze za užinu učenici su se uputili u pustolovinu, odnosno, krenuli su pješice ka kraljevskom gradu Bobovcu. Ovaj put je bio zanimljiv i životopisan. Učenici su se umorili, ali su uspjeli vidjeti sve čari prirode iz prve ruke. Tijekom ovog napornog puta uspjeli su vidjeti mnoštvo zanimljivog bilja, pažnju im zadržala pojava lišaja na skoro svakom stablu, a nastavnica biologije im je objasnila da upravo lišaj otkriva da se trenutno nalaze na području sa čistim zrakom. Osim lišaja pažnju im je zadržao i divan primjerak poskoka (lat. Vipera amodytes) kojeg su naravno promatrali sa sigurne udaljenosti. Nakon što su uspjeli da dođu do Bobovca mogli su vidjeti ostatke kraljevskog grada, naš vodič im je u kratkim crtama ispričao značaj ovog mjesta. Mogli su vidjeti i unutrašnjost kraljevskog mauzoleja. Nakon ove pustolovine sa učenicima smo se uputili na izletište Luke. Ovdje su učenici odmorili, jeli, pili i na koncu se dobro izigrali loptom.

Iako smo imali u planu posjetiti mali dio Vareša, dječiji umor i iscrpljenost, kao i lagano približavanje kraju dana nam to nisu dopustili. U Sarajevo smo stigli u 19:40 umorni, ali zadovoljni.

Tijekom terenske nastave pratilo nas je odlično vrijeme i još bolje raspoloženje. Učenici, iako umorni, ostali su oduševljeni prirodom, ali i povijesti koju nose mjesta koja smo posjetili. Nastavnici su također bili iscrpljeni na kraju dana, ali zadovoljni i zahvalni na organizaciji ove terenske nastave.

U Sarajevu, 16.5.2022.
Voditeljica puta: Martina Stijepić, prof.

Terenska nastava učenika sedmog razreda realizirana je u Travniku. Terenska nastava je organizirana s nakanom da se ostvare edukacijski i rekreacijski ishodi. Posjet povijesnim znamenitostima, staroj gradskoj jezgri kao i KŠC-u, učenicima je otkrio svu ljepotu prelijepe povijesne i kulturne baštine Travnika.

Jednodnevni izlet je započeo polaskom u 9:00 ispred Zemaljskog muzeja i 9:20 sa Stupske petlje. Učenici su s nastavnicima doputovali oko 11 sati u Travnik kako bi stigli obići predviđene znamenitosti. Najprije su učenici zajedno obišli Tvrđavu i Stari grad, prošetali gradom i vidjeli različite znamenitosti, a zatim po skupinama kuću Ive Andrića i Šarenu džamiju. U slobodnom dijelu vremena učenici su zajedno s nastavnicima probali nezaobilazne travničke ćevape.

U zadnjem dijelu posjete Travniku učenici su imali priliku vidjeti KŠC, posjetiti crkvu kao i grob Petra Barbarića. Učenicima i nastavnicima se obratila vjeroučiteljica Marija Glavaš uz nekoliko riječi o Petru Barbariću i općenito Centru.

Terenska nastava se odvijala po planu. Učenici su se držali pravila i uputa koje su dobili od razrednika. Početak i završetak terenske nastave je ostvaren u planiranim terminima. U povratku za Sarajevo učenici i ostali nastavnici nastavili su druženje u autobusima, uz pjesmu i smijeh. Učenici su izrazili želju za više ovakvih terenskih nastava kao i opuštenog načina učenja novog gradiva i ponavljanja starog.

Kristina Perić, prof.

Nakon dužeg vremenskog perioda online nastave učenici Osnovne škole imali su terensku nastavu i priliku da posjete ljepote svoje države.

Osmi razredi su posjetili Tuzlu , grad soli. Učenici su najprije posjetili prostor Panonskih jezera točnije Geološke postavke i sojeničko naselje. Poslije obilaska Panonskih jezera uputili su se na Trg slobode. Svoje putovanje završili su posjetom Katoličkog Školskog Centra "Sv. Franjo".

Vedrana Stanić, prof.

TIJEK TERENSKE NASTAVE

Terenska nastava učenika završnog devetog razreda realizirana je u Bosni i Hercegovini, točnije u gradovima Konjicu, Livnu, Bihaću, Jajcu i Travniku. Terenska nastava je organizirana kako bi se zadovoljili edukacijski i rekreacijski ishodi iste. Posjet povijesnim znamenitostima, kulturnim spomenicima i starim gradskim jezgrama, kao i prirodnim ljepotama ovoga dijela naše zemlje, o kojima su učenici čitali, učili i zamišljali tijekom osnovnoškolskog obrazovanja, sada su se u svoj svojoj ljepoti pokazali pred njihovim očima.

Trodnevna terenska nastava započela je u utorak, 10. svibnja, polaskom u ranim jutarnjim satima, s dvije lokacije: ispred Zemaljskom muzeja i sa Stupske petlje. Uslijedilo je putovanje prema Hercegovini. Prva postaja bio je Konjic, gdje su učenici posjetili staru gradsku jezgru grada, s prepoznatljivim zanatskim dijelom i ćuprijom.
Nastavljen je put prema Ramskom jezeru. Uslijedio je posjet franjevačkoj crkvi, samostanu i muzeju na Šćitu, gdje je goste primio gvardijan samostana. U kratkom predstavljanju mjesta učenici su se mogli upoznati s poviješću i značaju Rame i ramskog samostana, te razgledati umjetničku galeriju na otvorenom, s prepoznatljivim skulpturama Ramskoga križa, Ramske majke i Posljednje večere. deveti 2
deveti 3Nakon okrijepe i fotografiranja u pitoresknom krajoliku, nastavljen je put prema Livnu. Prije posjeta Livnu uslijedio je obilazak još jednog franjevačkog samostana, onoga na Gorici, nadomak Livna. U crkvi svetoga Petra i Pavla, goste su dočekali ljubazni domaćini, koji su predstavili samostan i crkvu, te umjetničko blago samostana u dva muzeja: umjetničkoj galeriji i etnografskom muzeju i lapidariju. Učenici su mogli vidjeti djela našega glasoviotoga slikara Gabrijela Jurkića, liturgijsku riznicu samostana, galeriju suvremenog slikarstva, bogate arheološke nalaze livanjskoga kraja u lapidariju, te etnografsko blago u istoimenom muzeju. Uslijedio je obilazak Livna i pauza za okrjepu. Nastavljen je put prema Drvaru. U kratkom zadržavanju u Drvaru, učenici su ponovili ranije stečena znanja o povijesti, gospodarstvu i geomorfologiji ovoga kraja. Nastavljen je put prema Bihaću, u koji se stiglo u kasnim popodnevnim satima, nakon čega su se učenici smjestili u svoje hotelske sobe. Uslijedila je večera i počinak.


Učenici su sljedećeg dana posjetili Nacionalni park Unu i vodopad Štrbački buk. Nakon ručka u srcu Bihaća, uz obalu Une, uslijedio je obilazak stare gradske jezgre Bihaća, u pratnji stručnih vodiča. Učenici su kroz šetnju gradom upoznali se s povijesti Bihaća i čuli priče o njegovu osnivanju, bogatoj srednjovjekovnoj prošlosti, vidjeli spomenike: Fethija džamiju, Kapetanovu kulu, Muzej Pounja, staru crkvu svetoga Ante, sarkofage hrvatskoga plemstva iz Bihaća, Jevrejsku ulicu, slušali o povijesti Židova u Gradu na Uni, Titovom dvojniku, spaljivanju vještica u srednjem vijeku i drugim zanimljivim pričama.

Popodnevni sati drugoga dana terenske nastave bili su rezervirani za vožnju uz Unu i odlazak na stari grad Ostrožac, te obilazak srednjovjekovnog grada i dvorca Lothara von Benksa. Po povratku u Bihać, uslijedila je večera i za učenike najvažniji dio terenske nastave-odlazak u disko. U lokalnom ugostiteljskom objektu, rezerviranom samo za njih, učenici su se opustili uz glazbu, ples i druženje.

Treći dan terenske nastave započeo je odjavom iz hotela i putu prema Plivskim jezerima i Jajcu. Na Plivskim jezerima je bio ručak i odmor u prirodi, a u Jajcu su učenici obišli vodopad i staru gradsku jezgru. Goste je dočekao ravnatelj Agencije za kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu grada Jajca, gospodin Anto Brtan, koji je izrazio zadovoljstvo što je i Jajce uključeno u terensku nastavu učenika KŠC-a.

deveti 4 Ispred Crkve svete Marije sa Zvonikom svetoga Luke učenici povijesne sekcije sa Stupa izveli su svoj dramski komad Krunidba posljednjeg bosanskog kralja. Igrokaz je utoliko zanimljiv što je izveden na autentičnom mjestu, gdje se krunidba i odigrala daleke 1461. godine.

Travnik je bio posljednja postaja terenske nastave. Po dolasku u grad, prvo je uslijedio posjet travničkom KŠC-u, gdje je učenike i profesore dočekao ravnatelj Centra. U sjemenišnoj crkvi ravnatelj je upoznao goste sa slavnom prošlošću crkve, sjemeništa i KŠC-a, a potom je uslijedio posjet kripti i obilazak škole. Učenici su nakon posjeta KŠC-u, obišli staru gradsku jezgru sa Šarenom džamijom.

Uslijedio je povratak u Sarajevo u kasnim popodnevnim satima.

Vođa puta:
Leonard Valenta, prof.

Opća-realna
gimnazija

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
gimnazija upisZAŠTO UPISATI?

 
POGLEDAJTE AKTIVNOSTI
 

Srednja medicinska
Škola

SVE NOVOSTI
MedicinskaOPŠIRNIJE

 

TAJNIŠTVO
medicinska-tajnistvoradno vrijeme
sa strankama

PONEDJELJAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
SRIJEDA 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
PETAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
 

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
medicinska-skolaZašto upisati?

 

oesdPRIJAVI POLAGANJE ISPITA AUSTRIJSKE JEZIČKE DIPLOME
U SARAJEVU

PROČITAJ VIŠE

 

 

 

PRIJAVI NASILJE
među učenicima i nad učenicima

right arrow Prijavi svaki oblik nasilja
   

 

 

Prijavi korupciju

right arrow Ispuni online obrazac
right arrow Pošalji email
   

 

kriz

Katolički školski centar "Sv. Josip"

Osnivanjem KŠC-a Sv. Josip u Sarajevu započelo je katoličko školstvo u Bosni i Hercegovini u okviru Katoličkih školskih centara.

Pomoćni vrhbosanski biskup mons. dr. Pero Sudar, kao promicatelj katoličkog školstva u BiH, nakon osnivanja KŠC-a u Sarajevu, u ime Vrhbosanske nadbiskupije, ubrzo osniva ovakve školske centre u Zenici, Tuzli, Travniku, Konjicu i Žepču.

U sastavu Katoličkog školskog centra su tri škole: Osnovna škola, Opća-realna gimnazija i Srednja medicinska škola, čijim radom koordinira ravnatelj mr. sci. Mario Ćosić.
KONTAKT KŠC "SV. JOSIP" SARAJEVO
 
pin 1 ADRESA
Mehmed-paše Sokolovića 11
71 000 Sarajevo, BiH
  PODRUČNA ŠKOLA
Vitomira Lukića 1, 71 000 Sarajevo, BiH
phone-call1 TELEFON
+387 33 225 775
  PODRUČNA ŠKOLA
+387 33 760 905
EMAIL
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
sustav skola logoksc 
ŠKOLSKI CENTRI U BiH 
 
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Pavao" Zenica
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Petar Barbarić" Travnik
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Franjo" Tuzla
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Bl. Ivan Merz" Banja Luka
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Don Bosco" Žepče
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Ivan Pavao II" Bihać

©2008-2024 KŠC "Sv. Josip" Sarajevo. Sva prava pridržana.
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com